0216 382 3 382
Türkçe İngilizce
/ / /

ADALI KADINLARDAN 8 MART YÜRÜYÜŞÜ

A+ A-
ADALI KADINLARDAN 8 MART YÜRÜYÜŞÜ
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Adalı Kadınların yürüyüşüyle anıldı. Belediye Binası önünden başlayarak Saat Kulesi'nde son bulan yürüyüşe CHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi de katıldı. Saat Kulesi önünde konuşma yapan Gamze Akkuş İlgezdi, günün anlam ve önemini anlatırken emek sömürüsüne, bu sömürüye karşı tarih boyunca ezilen kadınların verdiği mücadeleyi hatırlattı. Günümüzde de kadınlara yönelik sömürü, ayrımcılık ve şiddetin artarak devam ettiğini belirten İlgezdi ülkemizdeki kadın cinayetlerine dikkat çekti.
“İLGEZDİ: DAYANIŞMA VE UMUTLA…
“Biz Kadınlar, bu kadim toprakların kardelenleriyiz, kimsenin boy gösteremediği mevsimlerde  açan çiçekleriz bizler. Kuşatılmış sokaklarda yüreğinde nice sevdalar yeşerten bir evlada düşünmeden kendini feda eden anneleriz.  Bizler Soma’da  kömür karası yüzlerde umut arayan, Galatasaray Meydanı’nda evlat yolu gözleyen, Ankara’da, İstanbul’da, Edirne’de, Çanakkale’de,  al bayrağımızın dalgalandığı her yerde evlatlarını soğuk toprağa yatıran analarız. Tecavüzde, cinayette iyi hal olmaz diyerek mahkeme mahkeme hakkını arayan analarız. Özgecan’ın,  Songül’ün,  Duygu’nun, Münevver’in, Adalet’in, Güldünya’nın anneleriyiz” diyen İlgezdi,   Türkiye’de kadın olmanın zor olduğunu ifade ederken bu zorluklara karşı kadınların dimdik ayakta olacağını, dayanışma ve umutla mücadeleyi büyüteceğini de söyledi. 
BAŞKAN GÜL: KADINLAR DÜNYANIN YARISINI OLUŞTURUYOR AMA…
Tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutlayarak konuşmasına başlayan Başkanımız Erdem Gül, dünyanın yarısını oluşturan kadınların hayat içinde bunun karşılığını göremediğini, yaşamın her alanında yok sayıldığını söyledi.  
Kadına yönelik ayrımcılığın sadece kadınların değil, herkesin yaşamını olumsuz etkilediği, ülke ve dünya sorunlarının temelinde bu eşitsizliğin yattığını vurgulayan Başkan Gül, “Sokakta, siyasal ve ekonomik alanda, her yerde kadınların gücü arttırılmalı ki dünya değişsin, dünya güzelleşsin. Kadının gücü arttırılmalı ki demokrasi sorunumuz çözülsün. Hayatımızdaki şiddeti, hayatımızdaki otoriter şiddeti, faşizan baskıları yenmenin yolu kadınları daha çok öne çıkarmaktır” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi Adalar İlçe Başkanı Ercan Akpolat ve  Kadın Kolları Başkanı Medine Pamuk da birer konuşma yaparak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü andılar.  Mustafa Kemal Atatürk’ün “ Dünya’daki her şey kadının eseridir” sözünü hatırlatan  Akpolat, kadınlara yönelik her türlü şiddetin son bulması için kadınlarla omuz omuza mücadele edeceklerini söyledi

© 2016 Adalar Belediyesi

Yazılım & Tasarım Litera Bilişim


E-Bülten Üyelik

© 2016 Adalar Belediyesi

Yazılım & Tasarım Litera Bilişim