ADALAR BELEDİYESİ | Resmi İnternet Sitesi
0216 382 3 382
Türkçe İngilizce
/ / /

ADALI DEPREM UZMANI DÜZCE DEPREMİNİ DEĞERLENDİRDİ

ADALI DEPREM UZMANI DÜZCE DEPREMİNİ DEĞERLENDİRDİ
ADALI DEPREM UZMANI DÜZCE DEPREMİNİ DEĞERLENDİRDİ
A+ A-

 

Prof. Dr. Haluk Eyidoğan Adalıları da korkutan depreme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Eyidoğan, hasarlı yapıların durum tespitinin hızla yapılmasını ve orta hasarlı yapıların tahliye edilmesini önerdi.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün deprem lokasyon bilgilerini de paylaşan Prof. Eyidoğan’ın açıklaması şöyle:

 “23 Kasım 2022 saat 04.08’te Düzce ilinin 15 km batısında 6.0 büyüklüğünde, oldukça kuvvetli bir deprem oldu. İlk bilgilere göre deprem Düzce ile Hendek arasında yer alan Gölyaka civarındadır. Deprem geniş bir alanda hissedildi. Birçok insan uykusundan uyandı. Deprem merkezine yakın binaların bir bölümünde hafif hasarlar var. Hasar tespitleri sürüyor. Çok sayıda artçı deprem etkinliği var. Artçı depremlerden birinin büyüklüğü 4.5 ve artçı depremler bir süre daha hissedilecek.

Deprem, Kuzey Anadolu Fay sistemi içerisinde yer alan Karadere Fayı ile Düzce Fayı’nın birleştiği alandadır. Şu anki bilgilere göre depremin Karadere Fayı ile ilgili olduğunu düşünmekteyiz. Depremin odak mekanizması çözümü sağ yönlü ve doğrultu atımlı bir fay hareketini göstermektedir. Bu deprem büyüklüğü itibariyle binaların duvarlarında çatlaklar, hafif ve orta hasar düzeyinde hasarlar yapabilir. Artçı depremlerinin bu hafta içerisinde sürmesi beklenmektedir. Büyüklüğü 4.0 ile 5.0 arasında artçı depremler olabilir. Hasarlı yapıların durum tespitinin hızla yapılması ve orta hasarlı yapıların tahliye edilmesi önerilir.”


© 2016 Adalar Belediyesi

Yazılım & Tasarım Litera Bilişim


E-Bülten Üyelik

© 2016 Adalar Belediyesi

Yazılım & Tasarım Litera Bilişim