ADALAR BELEDİYESİ | Resmi İnternet Sitesi
0216 382 3 382
Türkçe İngilizce
/ / /

2023 Yılının İlk Meclis Toplantısı Yapıldı

2023 Yılının İlk Meclis Toplantısı Yapıldı
2023 Yılının İlk Meclis Toplantısı Yapıldı
2023 Yılının İlk Meclis Toplantısı Yapıldı
2023 Yılının İlk Meclis Toplantısı Yapıldı
A+ A-

 

Adalar Belediye Meclisimizin gündeminde Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu ile dayanışma mesajları vardı…

 

Adalar Belediye Meclisi, 2023 yılının ilk meclisi için toplandı. Ocak ayı meclisi birinci birleşim toplantısı, 2 Ocak Pazartesi günü Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkanımız Erdem Gül,  yeni yılın ülkemiz ve tüm dünyaya kardeşlik, dayanışma ve barış getirmesini temenni ederken, 2023 yılının aynı zamanda Cumhuriyetimizin 100. yılı olduğunu hatırlattı. “100 yıllık mirası  geride bırakırken, bu sene 29 Ekim’i beklemeden ve  bugünden itibaren coşkuyla kutlamalara başlayacağız” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’na yönelik haksızlık ve adaletsizlik de Meclis gündemindeydi. Başkanımız Gül, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’na yönelik yargı kararı siyasi bir karardır. İçişleri Bakanı tarafından da bazı zorlamalar yaşandı. Yeni yıla böyle bir atmosferde girdik.  Unutulmamalı ki belediye başkanları sandıkla gelir, sandıkla gider. Adalar Belediye Başkanı olarak Ekrem Başkanımızın yanındayım, yanındayız” dedi.

 

Tüm baskı ve engellemelere rağmen İmamoğlu’nun  iki kez sandıktan İstanbul’un Büyükşehir Belediye Başkanı olarak çıktığını hatırlatan Başkan Yardımcımız Engin Çelik de  dünden bugüne baskıların çeşitli biçimlerde artarak sürdüğünü vurguladı. İmamoğlu’nun yargılandığı davadan hapisle cezalandırılmasının hukuki olmadığının altını çizen Çelik, “Yargılama aşamalarında dinlenen tanık beyanlarına, bilimsel ve hukuki mütalaalara rağmen üstelik davanın yargılaması sırasında hâkimin değiştirilmesi nedeni ile doğal yargıçlık ilkesinin zedelendiğini ve adil yargılanma hakkından mahrum kalınmasına karşın sonuç olarak İBB Başkanımız hakkında 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmasına ilişkin hüküm kurulmuştur. Bu hukuksuz yargılamaya paralel olarak, kamuoyunun tanık olduğu üzere bir yıldan fazla bir zamandır, Türkiye Cumhuriyeti’nin İçişleri Bakanı ne yazık ki̇, devlet adamlığı kavramıyla bağdaşmayacak iddialar üzerinden, İBB’ye, 86.000 çalışanına,  ailelerine ve İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’na terör ile ilişkili suçlamalarda bulunmaktadır” dedi ve ekledi:

“100 yıllık Cumhuriyetin oluşturduğu kurumları, 167 yıllık İBB’yi terörle irtibatlandırmak, bu kurumlara ve yüzbinlerce çalışanına büyük haksızlıktır. Bizler devletimizin terörle mücadelesinde her zaman bir nefer olmaya devam edeceğiz. Tıpkı hak, hukuk, adalet yanında durmaya devam edeceğimiz gibi̇. Bu dava bir hukuk davası değil, siyasi̇ davadır. Bu İBB Başkanımız bakımından kişisel bir dava değil, ulusal davadır. Bu bir mağduriyet davası değil, haysiyet davasıdır.Dolayısıyla, kimse bizden susmamızı beklemesin. Kimse bu milletten teslim olmasını beklemesin. Öyle kolay kolay hakkimizi yedirmeyiz. Öyle kolay kolay da mücadeleden vazgeçmeyiz!”

 

AKP Meclis Üyesi İsmail Hakkı Durmuş da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik yargılamanın henüz neticelendirilmediğini belirtirken sürecin takipçisi olduklarını  söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildi.

 Yazı İşleri Müdürlüğü’nün  "2023 Yılı Belediye Meclis Tatil Ayının Belirlenmesi" hakkındaki teklifi ve   Fen İşleri Müdürlüğü’nün  "Protokol Yetkisi (İSKİ)" hakkındaki teklifi, teklif karar olarak kabul edilirken.

· İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün  Başkan Yardımcısı Ödeneği,  Huzur Hakkı Ödeneği ve  2023 Yılı Sözleşmeli Avukat Ücret Belirlenmesi hakkındaki  teklifi;
· Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün  "Sosyal Hizmet Projesi" hakkındaki teklifi.
 · Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün Ücretlendirme” hakkındaki teklifi,
Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün “Borçlanma” hakkındaki teklifleri Plan Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Denetim Komisyonu Üye Seçimi sonucunda Metin Önal, Rıza Çiftçioğlu ve İsmail Hakkı Durmuş seçildi.
Adalar Belediye Meclisi’nin Ocak ayı toplantılarının 2. Birleşimi 5 Ocak Perşembe günü saat 11.00 de yapılacak.

 


© 2016 Adalar Belediyesi

Yazılım & Tasarım Litera Bilişim


E-Bülten Üyelik

© 2016 Adalar Belediyesi

Yazılım & Tasarım Litera Bilişim