0216 382 3 382
Türkçe İngilizce
/ / /

BASINA VE KAMUOYUNA DUYURU

08.05.2017 tarihinde internet üzerinden yayın yapan 2 haber portalında Adalar Belediyesi’ne Kayyum İstendiği ile ilgili haberler çıkmış ve bu haber linkleri SMS iletileriyle Adalar Halkına gönderilmiştir.

Bir müfettişin kişisel kanaatlerinden oluşan ve tamamen GİZLİ olması gereken araştırma raporunun bir kısmı yayınlanarak yapılan haberlerle Belediyemize Kayyum atandığı algısı oluşturulmak istenmektedir.

Belediyemizde görev yapmakta olan 20 personel ile eski ve mevcut belediye başkanı dahil olmak üzere 5 yöneticiyi hedef gösteren asılsız ihbar ve bilgilendirmeler kamu hizmetinin aksatılması amacını taşımaktadır. İdareyi; hayali ve gündemde olan FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜNE BAĞLAMA maksatlı ve kötü niyetli iddialarla meşgul eden bu tür isimsiz, adressiz ve imzasız dilekçe vasfı taşımayan yazılar tamamıyla gerçekdışı isnatlardan ibarettir ve kişilik haklarını ihlal niteliğindedir. Büyükşehir Belediye müfettişlerine yazılan ve tarafımıza dahi gösterilmeyen bu tür dilekçeler eliyle ileri sürülen safsataların bütünüyle gerçeklere aykırı olmalarının yanı sıra, uydurma ve kara çalmak maksadıyla yapıldığı açıktır.

Henüz soruşturma aşamasına dahi geçmeyen, Müfettişin kanaatlerinden oluşan, GİZLİ olan ve yayınlanması kesinlikle yasak olarak İstanbul Valiliğine sunulan bu raporun yerel internet gazetelerinde yayınlanması ve konuyla ilgili Adalar halkına mesaj atılması araştırmayı yapan ya da yaptıranların niyetini açıkça ortaya koymaktadır. Bilindiği gibi bu raporlar kesin nitelikte olmayıp yargı denetiminden geçmemiş ve idari işlem niteliğinde olan raporlardır. Siyasetin ve gizli ajandaların yön verdiği bir takım kişilerin masumiyet karinesini de bertaraf eden nitelikte bilgiler sızdırması ve yayması amaçlanan hedefi açıkça ortaya koymaktadır.

Ne yazık ki; hayal ürünü olan, çamur at izi kalsın mantığıyla, kişileri yıpratma maksadı için yapılan bu suçlamalar ile şikayet eden şahıs veya şahıslar kısmen de olsa amacına ulaşmış olmaktadır. Hayatlarımızı çekilmez hale getiren bu şahıslar amacına ulaşırken de Büyükşehir müfettişlerini, adliyeyi ve yargı mensuplarını da kullanmaktan çekinmemektedirler. Hatta şu anda FETÖ darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "terör örgütüne yardım etmek" suçlarından tutuklananların bıraktıkları miras başka ellerle yürütülmeye devam ettirilmeye çalışılmaktadır.

Halen FETÖ üyesi olmaktan tutuklu bulunan Adalar Savcısının daha düne kadar muhbirliğini yapıp Belediye Başkanı ve personeline komplo kurmaya çalışan adeta bu FETÖ’cü savcının kadrolu personeli gibi çalışan bazı belediye çalışanları ve İBB müfettişleri geçmişte işledikleri suçları örtbas edip şimdiki iktidara yaranmak için akıl izan dışı karalama kampanyası başlatmışlardır.

Hiçbir delile ihtiyaç duymayan, nasıl olsa şikayetim işlem görür diye düşünen bu kişilerin cesaretle ve pervasızca yaptığı suçlamalar nedeniyle mütemadiyen müfettişlere, aynı konular hakkında ifade vermek durumunda kalan kamu görevlileri, bu ithamlar karşısında Anayasal haklarını kime karşı arayacakları hususunda acze düşmektedir.

Kurumumuz bir Belediye yapılanmasıdır, bünyesinde istihbarat teşkilatı ya da kriminal inceleme yapacak bir birim ya da kişi yoktur. Belediyemize Emniyet Müdürlükleri ve/veya Milli İstihbarat Teşkilatı ya da başkaca Devlet kurumlarından uyarıcı en azından dikkatli olunması gerektiğini bildiren bir bilgi/belge/uyarı gelmemiştir. Bu nedenle kimin hangi görüşe, kimin hangi örgüte, kimin hangi yapılanmaya ait olduğunu bilmemiz mümkün değildir. Biz yasa, yönetmelik ve tüzük hükümleri uyarınca görev yapan bir kurumuz. Buna karşın yine tarafsızlık vasfını taşıması gerekenler bu izahlarımızı görmezden gelmiş üstüne üstlük idari/yasal süreç tamamlanmadan algı operasyonu yaparak düzenlenen raporu 3. Kişilerle servis etmiş ya da paylaşılmasına müsaade etmiştir.

24.08.2016 tarih 2016/426 sayılı tutanak No:17 Hakim ve Savcılar Genel Kurulu Kararında da açıkça bu sistematik yapının adım adım işleyişi anlatılmıştır. Bu yapının farklı ellerle hala sürdürülme çabası içinde oldukları da açıktır. Önce bir suç uydurmak, sonra bu suçla ilgili deliller yaratmak ardından söz konusu yapılanma içinde olan kişilerden beyan almak suretiyle iddiaları güçlendirmek ve kanaatlerden oluşan raporu sanki suç ispatlanmış gibi göstermeye çalışarak basına verip itibarsızlaştırmak için kamuoyu algısı yaratmak. Bu yapılanma içinde olan kişi veya kişiler, kişi haklarını pervasız biçimde ihlal etmekten, yalan söylemekten, delil uydurmaktan, iftirada bulunmak gibi ahlak ve hukuk dışılıkları gerçekleştirmekten ve hedefleri uğruna suç işlemekten çekinmemektedirler.

Sonuç olarak, yerel internet gazetelerinde yer alan, sosyal medya hesaplarında paylaşılan, kulaktan kulağa yayınlanan bu gerçek dışı haberlerle, kamu görevlileri, asılsız iddia ve beyanlara dayanılarak, belirli cemaat ya da örgütlerle ilişki kurdurulmuş, organize bir şekilde evrakta sahtecilik yapmakla, soruşturmalara yön vererek kapatılmasını sağlamakla, ihalelere fesat karıştırmakla suçlanmıştır.

Tek yanlı ve somut verilere dayanmadan hazırlanan GİZLİ ibareli bir rapor esas alınarak gerçek dışı haberleri yayanlar, yaptıranlar, yayınlanmasını sağlayanlar hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır.

Fethullah Gülen yapılanmasına uzak durmuş ve onunla sürekli mücadele etmiş bir anlayışın şimdi FETÖCÜ mantık ve kurgularla yıpratılmak istenmesine sessiz kalmamız beklenemez.

Tüm yaşamı boyunca FETÖ ve benzeri dini ideolojik yapılanmalara karşı duran, Cumhuriyet kazanımlarını korumak ve geleceğe taşımak için mücadele eden Başkanımız Atilla Aytaç, çıkan haberlerin akabinde CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ile görüşmüş ve Parti Müfettiş heyeti talep etmiştir. Söz konusu iddialar ve ithamları araştırmak üzere Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekilleri Aykut Erdoğdu, İlhan Cihaner ve Parti Meclis Üyesi Bülent Kuşoğlu’dan oluşan araştırma-inceleme komisyonu Adalar Belediyesi hakkında ortaya atılan bu gerçek dışı iddiaları, kaynakları ve amaçları mercek altına alacak ve sonuçları TBMM’de değerlendirilip, kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Belediye Başkanımız ve Belediyemizin FETÖ ile ilgisi ve irtibatı olmaz ve olmayacaktır. 
FETÖ karşıtı tavrımız biliniyor ve sürecektir. 
Atatürk’ün açtığı aydınlık bilim yolunda yürüyüşümüz sürecektir.

Kamuoyuna Saygıyla duyurulur.

© 2016 Adalar Belediyesi

Yazılım & Tasarım Litera Bilişim


E-Bülten Üyelik

© 2016 Adalar Belediyesi

Yazılım & Tasarım Litera Bilişim