0216 382 3 382
Türkçe İngilizce
/ / /

HÜKÜMET KONAĞI

Çankaya caddesi 44 nolu köşktür. Büyük bir bahçe ortasındadır. 1900’lerin başında yapıldığı sanılmaktadır. Mermer döşeli bir köprü ile girilir. Orta sofalı planlıdır. Girişe göre sol taraftaki kagir kule üzerinde seyir balkonu bulunmaktadır.

Sekiz sütunlu giriş, birinci katta balkon ikinci katta ise kapalı bir mekan biçimindedir. Odaların ve sofaların tavanları kabartma ve kalemkari nakışlarla süslüdür. Birinci katta 4 büyük oda, ikinci katta 10 oda, üçüncü katta 9 oda vardır.

Otel olarak kullanıldığı zaman eklendiği sanılan bir çatı katı mevcuttur. Bir bodrum kat üzerine üç ahşap katlı olup (10527)m2 alanındadır.Hacapulos’un ülkeyi terk etmesi üzerine Hazineye intikal etmiş daha sonra da Murat Pinyatoğlu tarafında satın alınmıştır.

I.Dünya Savaşından sonra tekrar Hazineye intikal eden bu köşk, İstanbul’un işgali sırasında “Büyük Emperyal Oteli” olarak kullanılmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra Hükümet Konağı olarak kullanılmaya başlanmıştır(1929). Devamlı onarım görmüş olup, içindeki değerli masa ve avizelerinin İstanbul’a taşındığı belirtilmektedir.

© 2016 Adalar Belediyesi

Yazılım & Tasarım Litera Bilişim


E-Bülten Üyelik

© 2016 Adalar Belediyesi

Yazılım & Tasarım Litera Bilişim