0216 382 3 382
Türkçe İngilizce
/ / / /

ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ GÖREV TANIMI


1.) Öncelikle beldenin düzenini, belde halkının huzurunu ve sağlığını korumak amacıyla Kanun, Tüzük ve Yönetmeliklerde kendisine verilen görevleri yapmak, ayrıca diğer kamu kurum ve kuruluşların yetki alanına giren suçları ilgili birimlere bildirmek

2.) Belediye karar organları tarafından alınan ve uygulanması istenen emir ve yasakları uygulamak, sonuçlarını izlemek ve sonuçlarını ilgili birimlere bildirmek.

3.) Belde sınırları içinde bulunan işyerlerini denetlemek.

4.) Belediyemiz hudutları dahilinde Caddeler başta olmak üzere sokak,park ve meydanlarda sağılıksız ve Belediye nizamlarına aykırı olarak seyyar satıcılara mani olmak

5.) Meclis kararları ile belirlenmiş cadde ve sokaklarda haftanın 4 günü kurulan semt pazarlarında gerekli önlemleri almak.

 

Kısaca Bunlar;

6.) Belediyemiz hudutları dahilinde semt pazarlarında faaliyet gösteren pazarcı esnafına tezgah Kurma Belgesi vermek ve tezgah kurma belgesi almadan faaliyet gösteren esnaflara mani olmak.

7.) Halkın alışverişini kolay ve rahatça yapabilmesi için Pazar içinde veya çevresinde faaliyet gösteren seyyar satıcılara mani olmak.

8.) Bina ve işyerlerine giriş çıkışların engellenmemesi için gerekli düzenlemeleri yapmak.

9.) Pazar kuruluş ve kaldırılış saatlerinin vatandaşın huzurunu bozmayacak şekilde gerekli düzenlemeyi yapmak.

10.) Pazar kaldırıldıktan sonra sokakların temizlik ekiplerince temizlenmesine yardımcı olmak.

11.) Fayton, yük arabalarını denetlemek ve trafik düzenini sağlamak

12.) İmar kanunu hükümlerine göre sadece her türlü izinsiz yapılan yapılara zabıt düzenlemek ve yasal işlemlerin yapılabilmesi için ilgili birimine göndermek.

13.) Bu konuda yetkili birim İmar ve Şehircilik Müdürlüğü olup, Belediye Zabıtasının görevi yalnızca İmar Kanununun ilgili maddelerinde öngörülen tahliye ve yıkımına karar alınan yerlerde Belediyenin yetkili birimlerine yardımcı olmaktır.

14.) Ruhsatsız faaliyet gösteren işyerlerinin tespitini yapmak ve tutulan zabıtların ilgili birimine sunularak Belediyemiz hudutları dahilinde ruhsatsız faaliyet gösteren ruh sata bağlanmasına yardımcı olmak,

 

Bu işyerleri 2 sınıfta değerlendirilmekte olup;

 

Gayri Sıhhi İşyerleri :

Bu sınıfa tüm atölyeler, tamirhaneler, marangozhaneler, odun kömür depoları, inşaat malzemeleri satış yerleri, tüp gaz (LPG) satış yerleri, fotoğrafhaneler, kuru temizlemeciler,cep telefonu satış yerleri, tıbbi malzeme satış yerleri,kitap ve kırtasiye satış yerleri, oyuncak satış yerleri, giyim satış yerleri, parfümeri satış yerleri vb.dir.

 

Sıhhi İşyerleri :

Bu sınıfta turistik olanlar hariç oteller, çay ocakları, hamamlar, kuaförler, erkek berberleri, lokantalar, bakkallar, kasaplar, sakatat satış yerleri,marketler, balık satış yerleri, kebap-pide-lahmacun satış yerleri,(imalathaneler hariç), çay bahçeleri, yufka satış yerleri, ekmek satış yerleri, köfte satış yerleri vb.dir.

 

© 2016 Adalar Belediyesi

Yazılım & Tasarım Litera Bilişim


E-Bülten Üyelik

© 2016 Adalar Belediyesi

Yazılım & Tasarım Litera Bilişim