Hızlı Menü

Basın Köşesi
Görsel ve Yazılı Basında Adalar
Turizm Rehberi
Adalar Tanıtım Rehberi
Ulaşım rehberi
Vapur, Deniz Otobüsü ve Motor Sefer Saatleri
Fayton Tarifesi
Fayton Mesafe Ücretleri
Foto Galeri
Adalar Fotoğrafları
Video Galeri
Adalar Videoları
Ada Kart

Adalar Müzesi

Gönüllüler Merkezi

KINALIADA


Kınalıada Camii

Resmi Büyüt

Kınalıada da Çarşı caddesinin doğusundadır. 1950'li yıllara dek adada cami olmadığı için, adanın müslüman sakinleri zamanın başbakanı Adnan Menderes'ten adaya bir cami yapılmasını isterler. Bunun üzerine Adnan Menderes, 1958' de Karaköy meydanındaki yerinden sökülen Karaköy Mescidinin adaya aynen monte edilmesini ister. Bu gerçekleşmeyince Kınalıada Camii derneğince 1964'te mimarlar Turhan Uyaroğlu ve Başar Acarlıya Kınalıada Camii'ni yaptırırlar.


Yukarı Manastır Hristos Manastırı ve Kilisesi

Resmi Büyüt

Adanın tepesinde, şark ve garp tepelerinin birleştiği yerde bulunan yukarı manastır V.Leon'un mezarının bulunduğu yerde zamanımıza kadar birkaç defa yıkılıp, yeniden yapılmıştır. En önemli yeni inşaatı Romanes IV.Oiogenis tarafından yapılmıştır. Bu hükümdarın saltanatı üç sene sürmüştür (1067-1071). Küçükasya tarihinin önemli bir ismi olan ve hayatı bu manastırda bir facia ile sona eren Romanes IV.Oiogenis'ten başka buraya sürgün edilmiş bir diğer isimde (1083) Nikoforos Votanyotis'tir.

Aşağı Manastır Panayia Rum Ortodoks Kilisesi

Resmi Büyüt

Adanın doğu yönünde, denize yakın bir yerde bugünkü Rum-Ortodoks Panayia Kilisesinin çok yakınında idi. Bizans tarihçileri bu manastın İmparator V.Leon'a (813-820) kadar yaşadığını kabul etmektedirler. 1886'da inşa edilen bugünkü Panayia kilisesinin temelleri kazılırken, şamdanıar, zeytinyaği elde etmeye yarayan aletler, büyük mermer parçaları ve yazılı sütunlar çıkmıştır. Fakat bunlar Panayia kilisesinin temelleri kazılırken tahrip olmuşlardır.


Diğer Binalar

Ermeni Kilisesi
Resmi Büyüt

İkiz Evler
Resmi Büyüt